Środek Testosteronum Prolongatum Jelfa zawiera w sobie syntetyczną pochodną testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego (androgenu). Sam Testosteron odgrywa główną i ważną rolę w pobudzaniu i utrzymywaniu wszystkich czynności seksualnych mężczyzn. Powoduje on rozrost jąder, gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych. Ponadto wpływa na spermatogenezę (czyli proces powstawania i dojrzewania plemników), inicjuje on ponadto powstawanie drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych.
Testosteron wykazuje silne działanie anaboliczne, ponadto prowadzi do rozrostu mięśni szkieletowych, zwiększa i powiększa gęstość mineralną kości, pobudza proces wytwarzanie erytropoetyny (czyli hormonu wpływającego na wytwarzanie czerwonych krwinek) w nerkach, powiększa stężenie hemoglobiny (czyli czerwonego barwnika krwi).
Wskazania do stosowania
Środek Testosteronum Prolongatum Jelfa jak najbardziej stosuje się u mężczyzn, jako tzw. testosteronową terapię zastępczą w leczeniu przeróżnych chorób, które wprost wynikają z niedoboru testosteronu (czyli hipogonadyzm męski). Do stwierdzenia tego stanu choroby potrzebne są dwie niezależne wartości stężeń testosteronu we krwi oraz poniższe objawy kliniczne:
– zmęczenie
– impotencja
– niepłodność
– nastroje depresyjne
– zmniejszony popęd seksualny
– ubytek masy kostnej spowodowany niskimi stężeniami hormonu.
Substancja czynna, aktywna: testosteronum enanthatum
Pełny skład preparatu
Substancja czynna – 1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 100 mg testosteronu enantanu
Pozostałe składniki – alkohol benzylowy 50 mg i olej arachidowy do 1 ml.
Zawartość
Środek Testosteronum Prolongatum Jelfa to oleisty roztwór, o jasnożółtej barwie. Pakowany jest w ampułki i tekturowe pudełka. Jedno opakowanie zawiera 5 ampułek po 1 ml.
Sposób przechowywania – w suchych miejscu, najlepiej w temperaturze 15°C – 25°C
Podmiot odpowiedzialny: Pharmaswiss
Producent – Jelfa
Dawkowanie
W sposób domięśniowy – 100 mg do 200 mg, a jeśli jest to konieczne do 300 mg, co tydzień. Natomiast po wystąpieniu poprawy: 100 mg co 2 – 4 tygodnie. Wysokość samych dawek należy dobierać indywidualnie.
Sposób podawania – samych wstrzyknięć należy wykonywać dość głęboko w mięsień pośladkowy. Tych krótkotrwałych odczynów (np. odruch kaszlowy, napady kaszlu, trudności z procesem oddychania), które w niezmiernie rzadkich przypadkach występują w trakcie trwania wstrzykiwania lub zaraz po iniekcji roztworów olejowych, można uniknąć w prosty sposób – wstrzykując roztwór w bardzo powolny sposób.