Cytomel oraz marka handlowa T3 to Liothyronina sodu. Liothyronina sodu jest syntetycznym wariantem hormonu tarczycy znajdującego się w ludzkim organizmie. Ludzkie ciało naturalnie wytwarza endogenny hormon tarczycy, który jest obecnie znany jako trijodotyronina i różni się nieco się od liotyroninu sodu.

Liotyronina to L-izomer triiodotyroniny.

Liothyronina to silniejszy wariant triojodotyroniny, ponadto lepiej się wchłania po podaniu doustny. Dlatego też został opracowany jako lek na receptę min. pod nazwami Cytomel, Tertroxin, Tiromel. W medycynie Cytomel (T3) jest stosowany w leczeniu tarczycy, która nie radzi sobie z utrzymaniem odpowiedniego poziomu hormonów – niedoczynność tarczycy. Objawia się ona brakiem energii, sennością, przyrostem masy ciała i tkanki tłuszczowej. A także utratą włosów i zmianami w kolorze skóry. W takim przypadku przy pomocy badania krwi, analizuje się profil hormonów w surowicy hormonów tarczycy (T3, T4 i TS – hormony stymulujące tarczycę). Przepisuje sie również odpowiednie leczenie. T3 jest podstawowym hormonem w organizmie.

Niestety w społeczności sportowców i kulturystów, T3 to jeden z tych związków, które z biegiem lat stały się ofiarą plotek, kłamstw oraz nieścisłości. Sprawiły one, że osoby stosujące sterydy anaboliczne boją się go wykorzystywać w swoich cyklach. W poniższym opracowaniu postaramy się wyjaśnić działanie Cytomelu oraz sprostować występujące nieporozumienia.

Cytomel (T3) pierwotnie został wytworzony jako wyciąg z gruczołu tarczycy.

Wiele leków hormonalnych powstało właśnie w ten sposób, jako wyciąg z gruczołów wewnątrzwydzielniczych ze zwłok zwierząt i ludzi. Ekstrakty hormonu tarczycy były jednymi z pierwszych leków hormonalnych stosowanych w endokrynologii, przy leczeniu wielu zaburzeń i chorób. Po pewnym czasie ekstrakty bezpośrednio pobierane z gruczołu zostały zastąpione związkami syntetycznymi.

Pierwsze zastosowanie T3 datuje się na rok 1981, kiedy ekstrakt tarczycy podano osobie cierpiącej na obrzęk śluzowaty. Choroba skóry występująca zazwyczaj w wyniku nieprawidłowego działania tarczycy. Liothyronine sodu (T3) i tyroksyny sodu (T4) to dwa najbardziej popularne syntetyczne hormony tarczycy, które są powszechnie dostępne zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i na arenie międzynarodowej.

Cytomel to najczęściej wykorzystywana i najbardziej rozpoznawalna marka wśród T3, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, jednak z uwagi na fakt, że podobnie jak wiele innych środków kulturystycznych T3 jest ogólnie dostępne (jego produkcji, dystrybucji i sprzedaży nie regulują żadne szczególne prawa) jest produkowany przez dziesiątki firm farmaceutycznych na całym świecie. Posiada wiele marek i nazw handlowych oraz wiele stężeń od 5mcg, 25mcg aż do 50mcg w jednej tabletce. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele produktów generycznych T3.

Właściwości Cytomel (T3)

T3 odpowiedzialne jest w organizmie za regulowanie wychwytywania różnych składników odżywczych i przenoszenia ich do komórek oraz do mitochondriów tych komórek, aby mogły je skutecznie wykorzystywać do produkcji i zużycia energii. Mitochondria każdej komórki ciała wykorzystują węglowodany (głownie), tłuszcz oraz białko do produkcji energii ATP (adenozynotrifosforan). Przyjmowanie T3 powoduje, że wytwarzanie energii ATP wzrasta, co prowadzi do szybszego spalania tłuszczów, węglowodanów i białek. Stąd też zażycie T3 bez użycia sterydów może doprowadzić do utraty mięśnia.

W kulturystyce i sporcie T3 zażywa się aby przyśpieszyć metabolizm organizmu.

T3 tradycyjnie jest wykorzystywane podczas cięcia i diety lub fazy pre-contest w celu rozbicia tkanki tłuszczowej. W ostatnich latach Cytomel zyskał również popularność jako użyteczny środek podczas pracy nad masą mięśniową (zwykle w połączeniu ze sterydami anabolicznymi). W celu efektywniejszego przetwarzania składników odżywczych oraz utrzymania niższego poziomu tkanki tłuszczowej w okresach podwyższonego zapotrzebowania na kalorie.

Cytomel (T3) jest powszechnie stosowany podczas cyklu sterydami anabolicznymi.

Z uwagi jego znaczący wpływ na metabolizm organizmu jako całości. Bardzo ważne jest aby zrozumieć, że T3 zachowuje się w organizmie bezkrytycznie. Będzie zwiększać metabolizm tłuszczów, węglowodanów i białek w jednakowy sposób. Dlatego, niezależnie od dawki T3 istnieje zagrożenie utraty mięśnia. Aby temu zapobiec, przy cyklu z wykorzystaniem sterydów anabolicznych trzeba stosować odpowiednio dobraną dietę.

Cytomel (T3) łączy się z innymi środkami mającymi na celu utratę tłuszczu aby zwiększyć ogólny efekt, ponieważ działa z nimi synergistycznie. Przykładem niektórych z nich są: Efedryna, Clenbuterol, Albuterol. Ludzki hormon wzrostu (HGH).

Zażywając Cytomel należy pamiętać o stopniowym zwiększaniu dawki. Powinno się zaczynać od 1 tabletki dziennie i stopniowo zwiększać tę dawkę co 4-5 dni. Dochodząc do maksymalnej wartości – 100mcg. Dienna dawka również powinna być podzielona. Należy zapewnić w miarę stały poziom hormonu w organizmie. Kobiety są bardziej podatne na działanie Cytomelu. Dlatego ich maksymalna dawka nie powinna przekroczyć 50 mgh dziennie.

Cykl z użyciem Cytomelu nie powinien przekroczyć 6 tygodni. Jego podawanie do organizmu nie powinno być nagle odstawione. Tak samo jak przy rozpoczynaniu zażywania, tak samo przy zakończenie. Jego dawki powinny być systematycznie zmniejszane, aż do odstawienie Cytomelu w ogóle. W przeciwnym wypadku może dojść do zakłócenia funkcji tarczycy, która przestanie samoczynnie wytwarzać trijodotyroninę.

Skutki uboczne: palpitacja serca, nieregularny puls, skrócony oddech, nadmierna potliwość, bóle głowy, nudności, dysfunkcje metaboliczne.

Przeciwwskazania: Stwierdzona nadczynność tarczycy. Cytomel nie jest polecany dla osób rozpoczynających przygodę z kulturystyką. Powinni oni brać słabsze ale bezpieczniejsze środki, które oferują spalanie tłuszczu.

Zostaw komentarz

Powrót do góry