Chociaż istnieje wiele hormonów, które można oznaczyć jako ważne w zakresie prawidłowego funkcjonowania organizmu i dla zdrowia, to testosteron dla mężczyzn ma znaczenie ogromne. Zarówno kobiety jak i mężczyźni potrzebują testosteronu do właściwego funkcjonowania, ale mężczyźni potrzebują go w znacznie większych ilościach. Testosteron to najbardziej ekscytujący z hormonów, zwłaszcza w zakresie budowania masy mięśniowej. W rzeczywistości można śmiało powiedzieć, że jest najważniejszym z hormonów w tym procesie. Bez odpowiedniego poziomu testosteronu nasze cele w tej materii nie będą osiągnięte a w większości przypadków można się pożegnać z ideą przekraczania tych celów w znacznym stopniu.

Czym jest testosteron?

Testosteron należy do grupy hormonów zwanych androgenami, w rzeczywistości to podstawowy hormon androgenny. Testosteron jest w dużym stopniu odpowiedzialny za rozwój jąder i prostaty, ma ponadto ogromne znaczenie w rozwoju tkanki mięśniowej, gęstości kości i wytrzymałości. Oprócz tych podstawowych funkcji jest konieczny dla naszego ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Niski poziom testosteronu może mieć nie tylko negatywny wpływ na siłę mięśni i kości, ale może negatywnie wpływać na stan naszego umysłu.
Jako członek grupy sterydowych hormonów androgennych, testosteron jest bardzo anaboliczny. Ponieważ, podobnie jak wszystkie hormony sterydowe zarówno androgenne jak i anaboliczne, testosteron jest pochodną cholesterolu a jego produkcja jest w znacznym stopniu regulowana przez hormony luteinizujące (LH) i hormony folikulotropowe (FSH). LH i FSH to hormony wydzielane przez przysadkę, stymulują osiągnięcie optymalnego poziomu testosteronu. Po jego osiągnięciu LH I FSH są z tego zdania zwolnione a ich rolę przejmują jądra.
Naturalnie produkowany hormon, jako ekstrakt z jąder, dostępny jest dla sportowców od dawna, natomiast testosteron syntetyczny przeznaczony do stosowania u ludzi trafia na scenę w 1935 roku, w dużej mierze dzięki chemikom Adolfowi Butenandtowi oraz Leopoldowi Ruzicce. Obaj zresztą otrzymali nagrodę Nobla za swoje badania.

Można osiągnąć wiele korzyści ze stosowania testosteronu, a efekty końcowe zwykle zależą od dawki. Wielu ludzi korzysta z niego w ramach planu hormonalnej terapii zastępczej, chodzi o to aby uzyskać optymalny poziom testosteronu w przypadku gdy naturalna produkcja zawodzi. Sportowcy używają testosteronu, daleko przekraczając normalny poziom, w celu zwiększenia wydajności. Niezależnie od celu stosowania przy przyjmowaniu testosteronu można oczekiwać następujących korzyści:

 • Zwiększona zdolność regeneracji tkanki mięśniowej
 • Zwiększenie ochrony antykatabolicznej. Niektóre hormony mają negatywny wpływ na tkankę mięśniową a promują tkankę tłuszczową np. kortyzol. Testosteron może pomóc w blokowaniu kortyzolu i ograniczyć jego negatywną reakcję, chroniąc w ten sposób tkankę mięśniową.
 • Zwiększona wytrzymałość. Wyższa wytrzymałość to zdolność do cięższej pracy. Wzrost czerwonych krwinek pozwala na zwiększenie ilości tlenu we krwi, co zwiększa wydajność i może prowadzić do zwiększenia wydajności tkanki mięśniowej.
 • Zwiększenie syntezy białek, co powoduje zwiększenie szybkości budowania mięśni.
  Pozytywne efekty można osiągnąć niezależnie od formy używanego testosteronu.

Formy testosteronu

Istnieje wiele rodzajów związków, w których można znaleźć testosteron, jak również wiele metod ich aplikacji. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem jest forma iniekcyjna, ale istnieją również żele i plastry na skórę (które mogą być również podawane doustnie), a nawet kapsułki żelowe i tabletki. W zależności od terapii wszystkie formy mogą przynieść wymierne efekty, jednak gdy testosteron traktowany jest jako „wzmacniacz”, podawanie go w formie iniekcyjnej jest najbardziej wydajne i korzystne. Oprócz aplikacji największą różnicą między poszczególnymi produktami jest rodzaj estru do którego jest przywiązany. Jest to najważniejszy aspekt w odniesieniu do różnych typów, ponieważ od niego zależą efekty. Chociaż istnieje wiele rodzajów testosteronu, jest sześć wspólnych form, o których warto dyskutować szczegółowo. Są to:

 • Testosteron Propionate
 • Testosteron Enanthate
 • Testosteron Cypionate
 • Testosteron (30 mg propionianu, 60 mg izoheksanianu, 60 mg fenylopropionianu, 100 mg dekanianu).
 • Sustanon 250
 • Omnadren.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych form testosteronu znajdziecie w profilach poszczególnych sterydów.

Zostaw komentarz

Powrót do góry