Gdy trenujemy pragniemy nie tylko szybko osiągnąć cele, ale przede wszystkim chcemy przy tym bardzo dobrze wyglądać. Nie mniej jednak czasami rzeczywistość jest daleka od naszych marzeń. Spożywając sterydy i lekceważąc powszechnie uznane zalecenia możemy zmagać się z wieloma szkodliwymi chorobami anabolicznymi.

Choroby anaboliczne – najważniejsze informacje.

Choroba anaboliczna jak powszechnie wiadomo wynika ze spożywania sterydów. Przede wszystkim często mamy tendencję do łamania zasad i decydujemy się na bezmyślne stosowanie tych substancji. W większości przypadków istnieje wysokie ryzyko zachorowania na chorobę anaboliczną. Natomiast w niektórych kończy się to jedynie skutkami ubocznymi w postaci złej formy, depresja, niechęć do treningów. Musimy sobie uświadomić jak ryzykowne jest spożywanie sterydów ze względów zdrowotnych. Przede wszystkim jesteśmy nie tylko podatni na rozmaite choroby anaboliczne, ale również na mnóstwo poważnych konsekwencji. Jeśli będziemy nadużywać sterydów to zaburzeniu mogą ulec nasze hormony. Ryzykujemy nie tylko zaburzeniami w produkcji naturalnego testosteronu, ale również chorobami wątroby. Ponadto mężczyźni mają do czynienia z nowotworami prostaty, a także zaburzeniami seksualnymi.  Z tego powodu powinniśmy być bardzo ostrożni z dawkowaniem sterydów. W przypadku wątpliwości powinniśmy je skonsultować nie tylko z lekarzem, ale również z doświadczonym kulturystą.

Co warto wiedzieć o sterydach i chorobach anabolicznych, które są przez nie powodowane?

Ponadto większość sportowców, którzy przyjmują regularnie sterydy muszą mieć na uwadze nie tylko choroby anaboliczne, ale także to, że jest to dość silne uzależnienie, z którego naprawdę trudno się wyleczyć. Natomiast do grona zagrożeń wynikających ze spożywania sterydów możemy zaliczyć między innymi miażdżycę. Głównie dlatego, że praca organizmu pod wpływem przyjmowania sterydów ulega pewnym zaburzeniom. Mianowicie zachwianiu ulega równowaga pomiędzy dwoma rodzajami cholesterolu – dobrym i złym. Musimy również mieć na uwadze to, że sterydy niekorzystnie wpływają na kondycję nerek. W związku z tym często ich praca ulega zaburzeniu, a nawet może doprowadzić do nadmiernej ilości białka w moczu, co nie jest normalnym zjawiskiem. Warto wiedzieć, że nadmierne przyjmowanie sterydów anabolicznych do organizmu skutkuje również złą kondycją układu krwionośnego. Jeśli więc wolimy cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i przede wszystkim zdrowiem musimy zachować odpowiedni balans pomiędzy dobrym odżywaniem, spożywaniem sterydów i aktywnością fizyczną. Jeśli któraś z tych dziedzin ulegnie zaburzeniu musimy mieć świadomość, że może odbić się to również na naszym zdrowiu. Nie należy trenować ponad swoje siły i jednocześnie spożywać tylko i wyłącznie sterydów. Pamiętajmy o diecie, która jest naprawdę bardzo ważna. Wielu sportowców często się zapomina przy dawkowaniu sterydów, a potem ma do czynienia z groźnymi powikłaniami w postaci chorób anabolicznych. Tak wiec musimy sami zdecydować czy podejmujemy ryzyko po to, aby zwiększyć swoją masę mięśniową czy rezygnujemy, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Zostaw komentarz

Powrót do góry