WinstrolStanazolol (17beta-hydroksy-17-metylo-5oC_adrostano [3,2-c] pirazolo) to steryd powszechnie stosowany przy cyklu cięcia więc nietrudno się domyślić, że to jest jego najważniejsze zastosowanie.

Jeśli kiedykolwiek marzyliście o szybkim przyroście masy mięśniowej albo lepszych wynikach na basenie czy bieżni, to bardzo prawdopodobne, że spotkaliście się z nazwą Winstrol. Winstrol znany też jako stanozolol (stanazol), jest obok nandrolonu jednym z najpopularniejszych środków dopingujących. Korzystają z niego sportowcy wielu dyscyplin (pływanie, lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, narciarstwo biegowe itp.), którym marzy się muskularna sylwetka i super wyniki. Stanozolol/winstrol zaczynał jako środek dla koni wyścigowych, dopiero później pozostał nieco zmodyfikowany i dopuszczony do użytku przez człowieka. Jeden z najsłynniejszych sportowców wszechczasów, Ben Johnson w czasie bicia rekordów na bieżni stosował właśnie ten preparat.

Winstrol czyli stanozolol, produkowany przez hiszpańska firmę farmaceutyczną, zyskał sławę na całym świecie, a jego nazwa jest bardzo rozpoznawalna. W sprzedaży znajduje się obecnie winstrol firmy Desma, Firma ta wykupiła prawa do produkcji preparatu depot, a do tego produkuje wersję oralną winstrolu – 2mg / tabl.

Kontrowersyjny doping na Winstrolu

Winstrol nie jest popularny wyłącznie wśród kulturystów, którzy chcą zadbać o swoje mięśnie. Sięgają też po niego światowe gwiazdy sportu. Międzynarodowe organizacje sportowe zabraniają zawodowym sportowcom sięgania po doping. Wiadomo, że środki dopingujące mają wpływ nie tylko na rozwój ich sylwetki, ale też na wyniki w poszczególnych konkurencjach, czyli nijak to się ma do zasady fairplay. Zakazy jednak swoje, a życie swoje.

Jak wynika chociażby z oficjalnego raportu Stanowej Komisji ds. Sportu Stanu Kalifornia, tylko w ciągu prawie 3 miesięcy 2007 roku, aż 28 przebadanych zawodników zostało przyłapanych na nielegalnym dopingu. Problem dopingu jest problemem rosnącym i ma globalny zasięg, dlatego wraz z początkiem 2015 roku wiele krajów zaostrzyło przepisy dotyczące sankcji wobec zawodników, którzy sięgnęli po niedozwolone środki.

Charakterystyka Winstrola

Stanozolol/Winstrol to w rzeczywistości pochodna DHT tyle, że z dwoma modyfikacjami. W pozycji 17 alfa pojawia jest grupa metylowa, a ponadto pierścień A zyskał grupę pyrazolową. Pomimo zróżnicowanych form podawania, obie wersje winstrolu, czyli oralna i iniekcyjna zawierają dokładnie tą samą substancję aktywną. Winstrol iniekcyjny jest zawiesiną wodną (ale można go też przyjmować doustnie), z kolei forma oralna (winstrol – tabletki) to połączenie substancji aktywnej i „wypełniacza”.

Formy iniekcyjne często występują pod postacią depot, czyli o przedłużonym uwalnianiu, które może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin. Winstrol depot zawiera nanomikronizowany stanozolol, który powoli i miarowo uwalnia się do krwi.

Zastosowanie Winstrolu

Ze względu na to, że ten steryd ma średnie działanie anaboliczne, słabe androgenne, a także fakt, że nie zachodzi w jego przypadku aromatyzacja – winstrol daje dobrej jakości przyrosty, nie zatrzymuje przy tym wody w organizmie. Cóż to takiego jest aromatyzacja? To w pewnym uproszczeniu przemiana androgenów w estrogeny (np. testosteron zamienia się estradiol), pod wpływem enzymu aromatazy.

Zarówno estrogeny jak i androgeny stanowią pochodne cholesterolu. Wbrew krążącym opiniom, estrogeny w organizmie mężczyzny też są potrzebne (regulują gęstość kości i wzrost, odpowiadają za ochronę stawów, prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, a także spermatogenezę).

Winstrol jest on sterydem zwykle wykorzystywanym do cyklu na redukcję. Użycie winstrolu do cykli typowo masowych jest rzadkością. Niewielkie dawki stanazololu w cyklu masowym przyczyniają się do obniżenia poziomu SHBG. Proteiny obniżają poziom wolnych hormonów. Stanazolol/ winstrol może więc potęgować działanie anaboliczne zastosowanych wraz z nim sterydów.

Na przykład winstrol występujący w cyklu razem z testosteronem z pewnością przyczyni się do podniesienia poziomu wolnego testosteronu, a tym samym wzrostu jego aktywności w organizmie. Dotyczy się zwłaszcza wersji oralnej stanozololu, bo tylko ta forma wymusza pierwsze przejście sterydu przez wątrobę. Winstrol hamuje wytwarzanie SHBG, którego produkcją zajmuje się wątroba. Badanie porównujące dostępne wersje winstrolu wykazało, że bardziej skuteczna w blokowaniu produkcji SHBG jest wersja oralna. Co istotne sam stanozolol cechuje niskie powinowactwo do SHBG, tym samym w krwiobiegu pozostaje w postaci biodostępnej.

Dawkowanie Winstrol

Jak większość SAA, które nie ulegają procesowi aromatyzacji winstrol w dawce dobowej 6 mg, może zmniejszyć poziom zdrowego cholesterolu HDL o około 33%, w tym samym czasie podnosząc „zły cholesterol” o 28%. Jest w tej kwestii liderem wśród SAA. Możliwy nawet już małych dawkach sterydu przerost mięśnia sercowego powoduje, że winstrol najczęściej używany jest do krótkich cykli redukcyjnych.

Przyjmuje się, że okres jego stosowania ze względu na toksyczne właściwości powinien nie przekraczać 6 tygodni. Znane są jednak przypadki, że użytkownicy mają winstrol „na tapecie” nawet dwa razy dłużej (do 12 tygodni). Zastosowanie winstrolu do typowych cykli na masę napotyka jednak pewne przeszkody. Jest to jeden z najsilniej hepatotoksycznych ze wszystkich SAA oralnych z grupą 17 aa (grupa c – 17aa została „wstawiona”, żeby molekuły były odporne na redukcje w procesie trawienia oraz na „first pass” tzw. pierwsze przejście przez wątrobę).

Minimalny czas przyjmowania, w którym da się zauważyć wyraźny pokaz możliwości winstrolu to około 4 tygodni, cykle krótsze nie mają sensu. Osoby z niskim BF mogą liczyć na znaczne twardsze mięśnie, poprawę użylenia, separacji i pocięcia mięśnia. Winstrol zwiększa, ale do tego też w pewnym stopniu zaburza syntezę kolagenu. W konsekwencji struktura budowy aparatu więzadłowego może zostać naruszona, skutkiem czego stawy stają się bardziej podatne na zerwania (dość typowe ryzyko przy stosowaniu większości SAA).

Standardowe dawki w przypadku mężczyzn wynoszą od 20 do 100 mg dla tabletek oraz 25 – 100 mg dla wersji iniekcyjnej. W oczekiwaniu spektakularnych rezultatów winstrol często bywa łączony z silnymi androgenami, przykładowo testosteronem. W takim zestawieniu stanazolol równoważy cykl, gwarantuje dobry efekt anaboliczny, bez zbędnego podnoszenia poziomu estrogenów.

Taki stack przynosi użytkownikom przyzwoite przyrosty masy mięśniowej i siły, z jednoczesnym ograniczeniem stopnia otłuszczenia i retencji wody. W ramach pracy nad definicją w czasie przedstartowym, winstrol jest zestawiany z niearomatyzującymi androgenami typu trenbolon czy halotestin. Taki mix daje wspaniały, pocięty wygląd, mocno pożądany przed zawodami.

Klasyfikacja: steroid anaboliczno androgenny
Substancja aktywna: stanozolol
Dawkowanie: doustnie – mężczyźni 30 – 100 mg / dzień, kobiety 2,5 – 10/ dzień inj. 50 – 100mg
Blokowanie HPTA: słabo
Aromatyzacja: nie
Redukcja: nie
Okres półtrwania: ok. 9 godzin
Okres wykrywalności: wersja oralna 3 tygodnie, iniekcyjna 9 tygodni

Zostaw komentarz

Powrót do góry