Chlorodehydromethyltestosterone jest silną pochodną Metanabolu. Ten doustny steryd to strukturalne skrzyżowanie methandrostenolone i Clostebolu (4-chlorotestosteron), mający taką samą strukturę bazową jak Metanabol z dodanym Clostbolem. Ta zmiana sprawia, że Chlorodehydromethyltestosterone jest łagodniejszym kuzynem Metanabolu, wykazującą znacznie mniejszą aktywność androgenną w porównaniu do jego bardziej sławnego odpowiednika. Turanabol jest nieco mniej anaboliczny niż Metanabol, ale utrzymuje nieznacznie korzystniejszy bilans anaboliczny przy działaniu androgennym. Oznacza to, że na każdym poziomie działalności budowania mięśni Turanabol będzie wykazywał mniejsze prawdopodobieństwo wytworzenia androgennych skutków ubocznych.
Historia:
Chlorodehydromethyltestosterone został po raz pierwszy opisany w 1962 roku. Lek był ceniony przez lekarzy za jego cechy wysoce anaboliczne oraz niskie właściwości androgenne, przez co mógł być wykorzystywany nie tylko u dorosłych mężczyzn, ale również kobiety i dzieci. Produkt był wytwarzany w dwóch dawkach zawierających 1 mg i 5 mg substancji czynnej na tabletkę. Dzięki temu, wersja niżej dozowana mogła być stosowana u wrażliwszych pacjentów. Turanabol miał wiele zastosowań medycznych, głównie tych koncentrujących nie na budowaniu lub zachowaniu beztłuszczowej tkanki mięśniowej i masy kostnej.
Chlorodehydromethyltestosterone jest zmodyfikowaną formą testosteronu. Różni się od niego tym że, po pierwsze: do węgla dodano grupę metylową 17-alfa, która pozwala chronić hormon podczas podawania doustnego. Po drugie wprowadzono podwójne wiązanie pomiędzy atomami węgla 1 i 1 (1-enu), które przesuwa stosunek korzyści w kierunku anabolicznym. Po trzecie połączono grupy chloro przy atomie węgla 4, dzięki temu zablokowano aromatyzację oraz względnie zmniejszono androgenne skutki uboczne.
Działania niepożądane:
- Dzięki temu, że Turanabol nie aromatyzuje, przy jego stosowaniu nie występują takie skutki uboczne jak ginekomastia. Nie powinno być z nią problemu nawet u osób wrażliwych. Estrogen jest zwykle sprawcą retencji wody, przy stosowaniu Turanabolu budowane są ,,suche” dobrej jakości mięśnie o ładnym wyglądzie. Nie ma ryzyka podskórnej retencji wody. Ta cecha sprawia, że steryd ten używany jest podczas cykli cięcia.
- Chociaż Turanabol sklasyfikowany jest jako steryd anaboliczny, androgenne działania niepożądane są nadal możliwe. Mogą one obejmować nadmierne przetłuszczanie się skóry, trądzik twarzy i ciała oraz zwiększone owłosienie ciała oraz łysienie typu męskiego. Przekraczanie zalecanych dawek może nasilić te efekty. Kobiety dodatkowo są narażone na efekty wirylizacji: pogłębienie głosu, nieprawidłowości menstruacyjne, zmiany w fakturze skóry, włosów, twarzy oraz powiększenie łechtaczki.
- Hepatoksyczność. Chlorodehydromethyltestosterone to związek 17-alfa alkilowy. Chroni to lek przed dezaktywacją przez wątrobę, co pozwala na przeniknięcie substancji do krwioobiegu. Sterydy 17-alfa alkilowe mogą być toksyczne dla wątroby. Długotrwałe przyjmowanie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. W celu uniknięcia eskalacji obciążenia wątroby, powinno się je ograniczyć do 6 – 8 tygodni.
- Układu krążenia: Anaboliczne/Androgenne sterydy mogą mieć szkodliwy wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Obejmuje to tendencję do zmniejszenia poziomu HDL (dobrego) i zwiększenie wartości cholesterolu LDL (złego), co może zwiększać ryzyko wystąpienia miażdżycy.
- Tłumiące testosteron. Wszystkie anaboliczne/androgenne sterydy podawane w dawkach powodujących wzmocnienie mięśni, tłumią endogenną produkcję testosteronu. Po zakończeniu cyklu konieczna jest kuracja odblokowująca.
Dawkowanie:
Skuteczna doustna dawka wynosi od 15 do 40 mg, w cyklach trwających nie więcej niż 6 – 8 tygodni, aby zmniejszyć hep atoksyczność. Ten poziom jest wystarczający do optymalnego wzrostu masy mięśniowej i siły. Dla maksymalnego wykorzystania wszystkich właściwości, steryd należy przyjmować na pusty żołądek.
Cena dotyczy 100 sztuk tabletek.