Clenbuterol to jeden z 4 środków, które naprawdę spalają tłuszcz. Co warto o nim wiedzieć, zanim zdecydujemy się po niego sięgnąć? Mamy dla Ciebie garść przydatnych informacji, więc koniecznie zajrzy do naszego tekstu!
Clenbuterol – co to takiego?
Można spotkać się z opinią, że Clenbuterol to steryd anaboliczny. Jednak takie stwierdzenie nie jest poprawne, ponieważ mamy do czynienia ze związkiem chemicznym należącym do grupy leków wspomagających leczenie przebiegu różnego typu schorzeń, w tym na przykład astmy oskrzelowej Jednak dzięki swoim właściwościom termogenicznym oraz antykatabolicznym, czyli redukującym procesy kataboliczne, zyskał uznanie wśród tych, którzy poszukiwali skutecznego sposobu na efektywniejsze spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.
I tak Clenbuterol stał się jednym z najpopularniejszych spalaczy tłuszczu, po który sięgają kulturyści w czasie kształtowania rzeźby sylwetki, ale nie tylko, ponieważ ten specyfik jest także chętnie wybierany przez amatorów, którzy pragną wspomóc się przy budowie dobrze zdefiniowanej masy mięśniowej, która będzie wolna od tłuszczu.
Clenbuterol – co daje jego stosowanie?
Przede wszystkim mamy do czynienia ze środkiem, który przyśpiesza proces metabolizmu w organizmie oraz procesy rozkładu tłuszczów, czego efektem jest szybsze i lepsze spalanie tkanki tłuszczowej, a to także szansa na ukształtowanie masy mięśniowej o bardzo dobrej definicji, która będzie pozbawiona zbędnej otoczki. Nic więc dziwnego, że jest najczęściej stosowanym specyfikiem wśród kulturystów.
W wyniku procesów spalania zbędnej porcji tkanki tłuszczowej organizm zyskuje też więcej energii, która jest niezbędna w czasie budowania nowych włókien mięśniowych. Co więcej, poprawia się również ogólne funkcjonowanie całego organizmu, co przekłada się również na lepsze samopoczucie, czy eliminację wszelkich oznak zmęczenia.
Warto również wspomnieć, że Clenbuterol wykazuje również działanie anaboliczne, a jego działanie utrzymuje się nawet podczas przerw w cyklu. Nie sposób przejść obok tego, że chroni nowo zbudowaną tkankę mięśniową przed negatywnym działaniem kortyzolu i przyśpiesza procesy związane z syntezą białek nawet wtedy, gdy występuje niedobór przyjmowanych kalorii.
Clenbuterol – mechanizm działania
Clenbuterolu wykazuje podobne działanie co efedryny, ale w tym przypadku mamy do czynienia ze znacznie silniejszym specyfikiem. Substancja czynna zawarta w Clenbuterolu podnosi aktywność katecholamin,czyli grupy hormonów, które pełnią w organizmie między innymi role neuroprzekaźników. Do katecholamin zalicza się adrenalinę, noradrenalinę oraz dopaminę i to właśnie ich aktywność podnosi Clenbuterol. Przekłada się to na działanie relaksujące mięśni gładkich, które wyściełają drogi oddechowe, na wzrost ciśnienia krwi oraz zwężenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu poszczególne partie ciała oraz organy wewnętrzne stają się lepiej ukrwione, zwiększa się wydolność i wytrzymałość, więc mogą sprawniej działać. Nasilają się również procesy związane z termogenezą, oraz będąca jej efektem lipolizą (rozkład tłuszczów). Zjawiska te zachodzą, ponieważ katecholaminy wykazują działanie stymulujące i pobudzające, co skutkuje większą czujnością organizmu w chwilach zagrożenia.
Clenbuterol – dawkowanie
Clenbuterol to silny preparat, dlatego nie można przyjmować go pod wpływem impulsu. Doświadczeni kulturyści doskonale o tym wiedzą, ale początkujący sportowcy, jak i zupełni amatorzy często zapominają, że takie środki należy zawsze przyjmować rozważnie. Co więcej, nie ma jednej uniwersalnej dawki, która będzie odpowiednia dla wszystkich. Jeśli chcemy w pełni czerpać z zażywania tego środka, to należy postawić na indywidualny dobór dawki.
Jak to zrobić? Wystarczy uwzględnić cel zażywania Clenbuterolu, reakcję organizmu, jak i to, czy zażywamy jednocześnie inne środki. Najczęściej w początkowych fazach cyklu zaleca się dawkę w granicach 20 – 40 mcg / dobę, którą można sukcesywnie zwiększać do momentu, gdy reakcja organizmu okaże się być nieco za silna. Będzie to jasny sygnał, że dawka jest już na odpowiednim poziomie i nie ma sensu sięgać po wyższe.
Czas trwania cyklu nie powinien być dłuższy niż okres 4 tygodni. Zdarzają się również osoby, które twierdzą, że czas ten można wydłużyć nawet do 6 lub 8 tygodni. Jednak nie ma sensu opierać się na opinii innych, lecz na wnikliwej i dobrej obserwacji swojego organizmu, jak również na jego reakcji na przyjmowanie Clenbuterolu.
Istnieje też możliwość mieszania środków. W tym przypadku należy przez 2 tygodnie zażywać Clenbuterol, a później przejść na coś innego. Jednak zdecydowanie się na taki krok oznacza, że należy zasięgnąć opinii specjalisty, ponieważ dobór dawek na własną rękę, to często ogromne ryzyko, zwłaszcza jeśli nie dysponuje się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.
Clenbuterol – skutki uboczne
Jeśli zażywamy odpowiednie dawki Clenbuterolu i jesteśmy pod okiem specjalisty, to nie mamy powodów do zmartwień, ponieważ ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne. Oczywiście doskonale wiemy, że nie każdy przestrzega zaleceń, co przekłada się na zbyt długie cykle, czy niewłaściwy dobór dawek, a skąd już niedaleka droga do negatywnych dla zdrowia skutków ubocznych. Część z nich jest łagodna, ale zdarzają się również takie, które mogą być bardzo groźna.
Do najczęściej występujących efektów ubocznych należy drżenie mięśni, tachykardia, uczucie podenerwowania, czy znaczny wzrost ciśnienia tętniczego. Efektem przedawkowania lub zbyt długiego stosowania są bóle w klatce piersiowej, wymioty oraz bezsenność. Spostrzeżenie u siebie takich objawów powinno każdego z nas skłonić do odstawienia Clenbuterolu i konsultacji ze specjalistą. Zignorowanie niepożądanych objawów może skutkować trwałym uszkodzenie wątroby, wystąpieniem chorób układu krążenia, czy nawet zawałem mięśnia sercowego.
Zostaw komentarz