Pod nazwą Havoc (substancja aktywna- methepitiostane) kryje się metylowana pochodna japońskiego mepitiostanu (thioderon). Ten anaboliczno / antyestrogenowy steroid jest alkilowany c-17α, co umożliwia mu przejście przez wątrobę bez dezaktywacji. Modyfikacja w strukturze sprawia, że preparat jest skuteczny przy stosowaniu doustnym. Havoc działa bardzo podobnie do popularnego Winstrolu.

Havoc i podobne preparaty dostępne bez recepty (OTC), takie jak Methyl-1-Testosteron czy Superdrol, należy do szarej strefy uzupełnień leków. Te środki dają efekty steroidowe, ale  nigdy nie zostały oficjalnie zatwierdzone przez FDA (Agencja Żywności i Leków ang. Food and Drug Administration), nie trafiły też do sprzedaży jako leki na receptę. Havoc sprzedawany jest w Stanach Zjednoczonych pod nazwą własną jako suplement żywieniowy dla sportowców. Występuje w buteleczkach po 90 kapsułek (każda zawiera 10 mg steroidu).

Kulturyści, sportowcy stosują Havoc, bo podnosi poziom testosteronu. Ze względu na zdolność do zwiększania liczby włókien mięśniowych preparat powoduje „pełniejszy” kształt ciała. Androgeny na bazie testosteronu chronią również ciężko wypracowane mięśnie przed katabolicznymi hormonami glukokortykoidowymi, które powodują zanik mięśni. Ponadto testosteron wysyła sygnał do komórek mięśniowych, że przechowują bardziej kurczliwe białko (zwane aktyną i miozyną) skutecznie przeciwdziałające hormonom glukokortykoidowym. Testosteron zwiększa erytropoezę (wytwarzanie czerwonych krwinek – RBC), a wyższa liczba czerwonych krwinek to lepiej natleniona krew i poprawa wytrzymałości. Wiadomo też, że zwiększona liczba erytrocytów pozwala zregenerować się po dużym wysiłku fizycznym.

Zalecana dawka Havoc wynosi 10 – 20 mg na dobę. Okres stosowania nie powinien być dłuższy niż dwa miesiące (6 – 8 tygodni), to często wystarcza, by utrzymać poziomy surowicy krwi znacznie powyżej poziomu podstawowego. Wielu kulturystów zażywa znacznie większe dawki 30 mg / dobę przez czas 4 – 6 tygodni. W przypadku kobiet dawki Havoc wynoszą 5 mg / dobę przez okres 4 – 6 tygodni.

Istnieje wiele opinii na temat efektów ubocznych stosowania testosteronu, część z nich jest  wyolbrzymiona. Faktem jest, że zdrowy sportowiec / kulturysta ma o wiele mniej powodów, by obawiać się skutków ubocznych. Havoc ze swoim niskim stopniem zawartości aromatyzacji oznacza, że można oczekiwać praktycznie braku efektów ubocznych ze względu na estrogen. Skutki estrogenowe obejmują zazwyczaj retencję wody, przyrost tkanki tłuszczowej i ginekomastię. Jednak użytkownicy muszą liczyć się ze skutkami działania androgennego Havoc takimi jak tłusta skóra, trądzik, łysienie u mężczyzn z genetycznymi predyspozycjami do wypadania włosów, atrofia jąder (czasowe zmniejszenie wielkości jąder). Androgenne skutki uboczne mają związek z cechami płciowymi mężczyzn i pojawiają się w następstwie podwyższonego poziomu testosteronu.

Użycie Havoc nie jest obojętne dla wątroby. Ze względu na działanie hepatotoksyczne zaleca się stosowanie suplementów ochronnych.

Syntetyczny testosteron i inne steroidy, w tym nandrolony, całkowicie hamują naturalną produkcję tego męskiego hormonu. Zazwyczaj 100 mg na tydzień takiego preparatu przez około 5 – 6 tygodni, wystarczy by spowodować to „zamknięcie”, powrót do poziomu podstawowego testosteronu zajmuje około miesiąca.

Zostaw komentarz